Ziua Naționala a României

In istoria neamului romanesc , anul 1918 reprezinta anul implinirii dezideratului secular : formarea Romaniei Mari . 1 Decembrie 1918 – 1 Decembrie 2021 , se implinesc peste o suta de ani de la formarea statului national unitar roman . Din seria activitatilor dedicate zilei nationale a Romanie se inscrie si realizarea de catre elevii a clasei a VII-A a unui film intitulat ” Primul razboi mondial ( 1914-1918 ) . Oamenii politici romani au stiut sa valorifice admirabil conjunctura internationala favorabila creata in urma primului razboi mondial ( 1914-1918 ) si a destramarii imperiilor multinationale.

Materiale realizate de elevii clasei a VII-a îndrumați de doamna profesor de istorie Botez Angela.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *